به استان مازندران خوش آمدید

Mazandaran

تاریخچه استان مازندران

مازندران یک استان خزری در شمال ایران واقع در ساحل جنوبی دریای خزر است. مازندران یکی از پرجمعیت ترین استان های ایران است و دارای منابع طبیعی متنوع، به ویژه مخازن بزرگ نفت و گاز طبیعی است. پنج شهر بزرگ این استان عبارتند از: ساری، بهشهر، بابل، آمل و قائمشهر. طبیعت متنوع این استان دارای دشت ها، پیشه ها، جنگل ها و جنگل های بارانی است که از سواحل شنی دریای خزر تا رشته کوه البرز گسترده شده است.

مازندران یکی از تولید کننده های اصلی ماهی است و آبزی پروری یک توان اقتصادی مضاعف در کنار کشاورزی سنتی به حساب می آید. یکی دیگر از مهمترین عوامل اقتصادی این استان، صنعت گردشگری است؛ زیرا مردم از سراسر ایران از دیدن این منطقه لذت می برند.

مازندران همچنین یک مرکز رشد سریع برای بیوتکنولوژی و مهندسی عمران است. زندگی انسان در این منطقه حداقل به ۷۵،۰۰۰ سال قبل برمی گردد. حفاری های اخیراً نشان می دهد که این منطقه بیش از ۵۰۰۰ سال پیش صاحب تمدن شهری بوده است و این منطقه یکی از مهمترین مکان های تاریخی ایران به حساب می آید.

جاذبه های گردشگری استان مازندران

کاخ صفی آباد

این قصر در یک کوه در شهر بهشهر واقع شده است. این کاخ به یادگار مانده و یادبود از دوران صفویه است و در طول دوره پهلوی بازسازی و ترمیم شده است.

این مکان دارای یک میدان در ساختار خود است و همچنین یک ساختمان دو طبقه با سقف دایره ای نیز در این مجموعه وجود دارد. به لحاظ داخلی و خارجی، این بنا با کاشی های رنگی که متعلق به همان عصر بود، تزئین شده است.

دریاچه ولشت

دریاچه والاشت

این دریاچه دارای مساحت حدود ۱۵ هکتار است و در یک دره عمیق در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت واقع شده است. این منطقه یک زیستگاه مناسب برای پرندگان آبزی و تنوع گونه های آبی را تشکیل می دهد.

متأسفانه، در این دریاچه هیچ گونه بهره برداری سازمان یافته در زمینه صنعت ماهیگیری انجام نشده است و ماهیگیری فقط توسط میله های ماهیگیری انجام می شود. دسترسی به این دریاچه از غرب جاده چالوس و مرزن آباد است.

پارک طبیعی سیسنگان

این پارک در نزدیکی شهر نور قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی و امکانات تفریحی است. موقعیت آن در نزدیکی دریا وگونه های نادر درختان است که به آن ارزش قابل توجهی به لحاظ زیبایی های بصری داده است.

پارک طبیعی سیسنگان
عمارت و باغ رامسر

باغ تاریخی و عمارت رامسر

باغ تاریخی رامسر و سازه های پیرامونی آن یک بنای ملی بوده و تحت حمایت سازمان میراث فرهنگی ایران قرار دارند. این باغ تقریبا مساحتی حدود ۶۰،۰۰۰ متر مربع را پوشش می دهد و یکی از جذاب ترین و باغ های سنتی در استان مازندران و ایران است.

ساختمان درون عمارت یک طبقه به شکل مستطیل، با سالن مرکزی گسترده، اتاق ها و ایوان با ستون های سنگی است. طرح معماری جزئیات زیادی را در بر می گیرد و اثری از تاریخ پهلوی اول را با کارهای سنگ مرمر، گچبری و آینه کاری نشان می دهد.

دریاچه عباس آباد

یک دریاچه واقع در جنوب شرقی بهشهر در وسط جنگل با مساحت حدود ۱۰ هکتار است. با توجه به این واقعیت که شاه عباس صفوی در گذشته مسئول ساخت و ساز در این مجاورت بوده است به این ترتیب نام آن برگرفته شده از آن می باشد.

دریاچه عباس آباد
اجاره ویلا ساحلی رامسر

روستای کندلوس

روستای کندلوس، امروزه با نام میخسر، در دامنه های سبز رشته کوه های البرز در منطقه کوجور مازندران قرار گرفته است. خانه فرهنگی کندلوس در تپه ای که مشرف به روستای کندولوس است، واقع شده است.

ساخت و ساز این بنا در سال ۱۹۸۱ آغاز شد و در سال ۱۹۸۷ به اتمام رسید. موسس این خانه فرهنگی، علی اصغر جهانگیری است. هدف نهایی این خانه فرهنگی، جمع آوری مدارک و شواهد موجود در این روستای قدیمی و نگه داشتن آنها در یک مجموعه امن بوده است.

این مجموعه شامل سفالگری، سکه، اسناد تاریخی، کتابها، متون دست نوشته شده، آثار مربوط به انسان شناسی مانند ابزارهای مورد استفاده در کشاورزی و دامداری، مقالات تزئینی، صنایع دستی، پوشاک و نقاشی محلی است.

حمل و نقل استان مازندران

جاده ها

فرودگاه ها

راه آهن

مازندران به پایتخت ایران، تهران، از طریق سه راه حمل و نقل: جاده هراز (آمل-رودهن)، جاده کندوان (چالوس-کرج) و جاده فیروزوکوه (قائم شهر-رودهن) متصل است.

فرودگاه دشت ناز در مرکز استان یعنی ساری، فرودگاه نوشهر و فرودگاه رامسر فرودگاه های داخلی هستند که استان را به سایر نقاط کشور متصل می کنند. برخی از پروازهای حج از این فرودگاه انجام می شود.

مازندران توسط بخش راه آهن شمال ایران اداره می شود. این اداره، استان را به جنوب و از طریق گرگان به شرق متصل می کند. شهرهای ساری، قائمشهر و پل سیفد، ایستگاه های اصلی این بخش هستند.

استان مازندران هر ساله شاهد مسافران و گردشگران بیشمار از سرتاسر ایران می باشد بخصوص در تابستان که بهترین آب و هوا را در این استان میتوان مشاهده کرد. مسافران همیشه دغدغه اجاره ویلا در شمال با بهترین قیمت را دارند. مجموعه توریسمان اجاره ویلا را برای شما آسان کرده که براحتی و تنها با چند کلیک میتوانید برای بهترین اجاره ویلا در شمال اقدام نمایید.