به استان گیلان خوش آمدید

استان-گیلان

درباره استان گیلان بیشتر بدانید

استان گیلان یکی از ۳۱ استان ایران است. در کنار دریای خزر، در غرب استان مازندران، در شرق استان اردبیل، در شمال استان زنجان و قزوین قرار دارد. بخش شمالی این استان بخشی از قلمرو تالش جنوبی است. مرکز استان، شهر رشت است. شهرهای دیگر استان شامل آستارا، آستانه اشرفیه، فومن، لاهیجان، لنگرود، ماسوله، منجیل، رودبار، رودسر، شفت، تالش و صومعه سرا هستند.

بندر اصلی این استان، بندر انزلی (بندر پهلوی) است. موقعیت استان گیلان در مسیر تجارت تهران-باکو، شهرهای بندر انزلی و رشت در میان مهمترین مراکز تجاری ایران رتبه بندی شده است. در نتیجه، بازرگانان و طبقه متوسط، درصد قابل توجهی از جمعیت را تشکیل می دهند.

این استان به طور متوسط سالانه ۲ میلیون گردشگر، بیشتر داخلی دارد. اگرچه سازمان میراث فرهنگی ایران ۲۱۱ محل تاریخی و فرهنگی استان را فهرست می کند، جاذبه اصلی گردشگری در گیلان شهر کوچکی به نام ماسوله در تپه های جنوب شرق رشت است. این شهر به شیوه ای متفاوت مشابه با شهرک های پابلو ساخته شده است، با سقف یک خانه که در حیاط خانه بعدی قرار دارد.

گیلان یک سنت آشپزی قوی دارد که چندین نوع غذا را در سراسر ایران معرفی کرده است. آب و هوای غنی این منطقه منجر به ایجاد طیف وسیعی از میوه ها، سبزیجات و آجیل ها در استان می شود. غذاهای دریایی جزء خاصی از غذاهای گیلانی (و مازندران) است. ماهی قزل آلا، اغلب به صورت دودی یا به عنوان کباب سرو می شوند و خاویار در تمام حوزه خزر، غذای خوشمزه ای به حساب می آید.

معروف ترین صنایع دستی استان عبارتند از: محصولات چوبی، منسوجات بافته دست، فرش، جاجیم (نوعی از پارچه های پشمی بافتنی)، گلیم (یک نوع فرش)، پارچه های ابریشمی، سفالگری و کشتی های چوبی، مجسمه ها، ، کار بافتنی، محصولات بامبو، محصولات بافندگی، پارچه های پنبه ای و غیره

روستاهای استان گیلان

زیباترین مناطق اطراف ایران در شمال ایران و به ویژه در استان گیلان یافت می شود. پوشش جنگل های سبز، منابع متنوع آب، معماری محلی و مشخصات فرهنگی چشمگیر هستند؛ که به تشکیل یک پایگاه برای توسعه گردشگری کمک می کنند. برخی از این جاذبه های روستایی که در داخل و بین المللی شناخته شده اند عبارتند از:

روستای هرزویل ، رودبار-مانجیل

تاریخ این روستا بیش از یک هزار سال است و در نزدیکی شهر منجیل واقع شده است. ناصر خسرو، شاعر مشهور ایرانی به این روستا سفر کرده و از این منطقه در سفرنامه های خود یاد کرده است. در این روستا یک درخت سرو باستانی وجود دارد که هر ساله جمعیت زیادی را به خود جذب می کند. آرامگاه آقا سید محمود مرندی و امامزاده ابراهیم جاذبه های دیگر این منطقه است.

اجاره ویلا در نوشهر
روستای کیاشهر

روستای کیاشهر، رشت

این روستا طی سال ها پیشرفت قابل توجهی داشته و به یک شهر تبدیل شده است. کیاشهر در کنار تالاب زیبا قرار دارد و دارای چشم انداز شگفت انگیز و آب و هوای دلپذیر است. در اینجا اسکله های چوبی و برخی کلبه ها برای استفاده موقت و ماهیگیری وجود دارد. خانه های مجلل و رستوران ها در پارک جنگلی نزدیک دریا ساخته شده اند تا خدماتی را برای بازدیدکنندگان فراهم کنند. این روستا یکی از جاذبه های زیبای گیلان است.

روستای ماسوله، فومن

این روستا در جنوب غربی فومن در ۶۳ کیلومتری آن قرار دارد. این منطقه آب و هوای معتدل دارد. معماری محلی، چشمه ها، آبشارها، رودخانه رودخان و جنگل های متراکم این منطقه را به یک نقطه گردشگری جذاب تبدیل می کند. معماری خانه های ماسوله و خانه های دو طبقه آن، شامل یک راهرو ورودی، انبارها و دیگر ویژگی های معماری منحصر به فرد است و با یک راه پله به یکدیگر متصل هستند، به طوری که تراس هر خانه، حیاط خانه بالایی است. امامزاده عون ابن علی و عون ابن محمد در ماسوله، سایت های زیارتی بوده و اهمیت فرهنگی دارند.

روستای-ماسوله

موزه های استان گیلان

موزه-کاخ-میان-پشته

موزه کاخ میان پشته (نمایشگاه نیروی دریایی)، انزلی

ساختار تاریخی میان پشته در یکی از زیباترین مناطق بندر انزلی واقع شده است. در سال ۱۹۲۴، این کاخ توسط رضا شاه از صاحب آن که بازرگان روسی بود، خریداری شد. در سال ۱۹۷۷ این موزه به عنوان موزه نیروی دریایی افتتاح شد. در این ساختار دو طبقه، نقاشی و دکوراسیون گچی پیچیده ای استفاده شده است. همچنین یک پرتره منتسب به ناصرالدین شاه قاجار نیز در این مکان وجود دارد.

موزه میراث روستایی گیلان

حدود ۱۵ کیلومتر دور از رشت، یک بزرگراه سبز و آرام وجود دارد، که در هر دو طرف آن را درختان کاج احاطه کرده اند.
با حرکت به جلو یا رانندگی کمی به جلوتر، شما به یک منطقه باز و گسترده تزئین شده با tableaus و تابلوهای چوبی و بیلبوردهای شامل متن ” Musee patrimoine rural de Guilan” در کنار لوگوهای ” یونسکو” و ” Aix Du Province University” مواجه خواهید شد.

موزه گیلان میراث روستایی یک موزه اکولوژیک فوق العاده و منحصر به فرد است که برای نشان دادن گوشه های پنهان فرهنگ و شیوه زندگی مردم گیلان برای گردشگران از سراسر جهان ساخته شده است.
به طور عمده، این موزه به انسان شناسی اختصاص دارد و منبع خوبی برای تحقیقات جامعه شناختی به خصوص محققانی است که می خواهند اطلاعات ارزشمندی را در مورد زندگی گیلکی کسب کنند.

موزه-میراث-روستایی
موزه-رشت

موزه رشت، رشت

موزه رشت بیش از ۵۶۰ متر مربع است. و یک ساختار دو طبقه است. این ساختمان متعلق به میرزا حسین خان کاظمی (یکی از متحدان میرزا کوچاک خان جنگلی) است.
این بنا توسط سازمان فرهنگ و هنر در سال ۱۹۷۰ خریداری شد. پس از بازسازی های مورد نیاز، ساختار به موزه تبدیل شد.

این موزه تحت کنترل سازمان میراث فرهنگی در حال حاضر بوده که در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد. موزه شامل سه بخش به نام، باستان شناسی، انسان شناسی و یک بخش نمایش مدارک است. اشیاء کشف شده در کاوشهای زمینی مانند مارلک، توکام، دیلمان، چراغ علی و غار تگران در این نمایشگاه حضور دارند.

استان گیلان بدلیل موقعیت و قرار گرفتن در مسیر تجاری تهران – باکو و بخاطر آب و هوای غنی، روستاهای زیبا، موزه های شگفت انگیز و … مورد توجه بازرگانان و گردشگران قرار گرفته است. مجموعه توریسمان مفتخر است که این امکان را برای گردشگران و بازرگانان بوجود آورده است تا بتوانند براحتی محلی برای اقامت خود پیدا کرده و نسبت به اجاره ویلا اقدام نمایند. همچنین صاحبان ویلا براحتی میتوانند نسبت به ثبت ویلا و فروش یا اجاره ویلا در شمال خود اقدام نمایند.